PRP Uygulaması

PRP uygulaması yakın zamanda geliştirilmiş olan bir estetik yöntemdir. PRP işlemine trombosit bakımından zengin plazma tedavisi de denir. Kişinin kendisinden kan alınır ve bu kan çeşitli işlemlerden geçinilir. Daha sonra kan vücudun çeşitli yerlerine enjekte edilir. Özelikle saç dökülmesi ve cilt gençleştirme yöntemi olarak PRP’den faydalanılmaktadır. Nadiren bağların, kasların ve eklemlerin hızlı iyileşmesi için de bu yöntemden faydalanıldığı olur.

PRP Uygulamaları Nedir?

PRP uygulaması ismini platelet rich plasma ifadesinin baş harflerinden alır. Bu işlem kişinin kendi kanı ile yapılır. Enjekte edilen kan ilk önce platelet yani trombosit bakımından zenginleştirilir. Bu sayede kanın protein değeri artar. Araştırmacılara göre, PRP yeni ve sağlıklı hücrelerin büyümesini sağlar.

PRP Uygulamaları Nasıl Yapılır?

PRP uygulaması yapılması için ilk öne hasta kanı bir tüpte toplanır. Daha sonra bu kan santrifüj adı verilen bir yöntemle ayrılır ve kullanılır. PRP kan akımının hızlanmasını sağlar, kıkırdakları güçlendirir. Dokuların onarılması için doğal bir rezervuar görevi görür.

PRP uygulamalarında çeşitli basamaklar bulunur. Birbirini takip eden bu basamakların uygulanması ile işlem yapılmış olur. Basamaklar şu şekildedir:

 • Sağlık uzmanı hastadan PRP hazırlığı için bir miktar kan alır. Ne kadar kan alınacağı tedavi edilmek istenen bölgeye göre değişiklik gö Ortalama alınan kan miktarı 10 mililitredir.
 • Alınan kanın mutlaka steril ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Örnek santrifüj cihazına konur. Bu cihaz hızlı şekilde dö Bu dönme kan bileşenlerinin ayrılmasını sağlar. 15 dk içinde işlem tamamlanır. Kan bütün bileşenlerinden ayrılmıştır.
 • Ayrılmış kan enjeksiyon için hazır hale gelmiştir.
 • Alan belirlenir ve enjeksiyon tamamlanır.

PRP Uygulamaları Kaç Dk Sürer?

PRP uygulaması süresi ortalama 30 ile 40 dk arasındadır.

PRP Uygulamaları Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

PRP uygulamasında enjeksiyon için farklı yöntemlerden faydalanılabilir. Bu tamamen işlemin yapılacağı bölge ile alakalıdır. İşlem öncesi uyuşturucu krem sürmek gerekir. Genellikle bu amaç için lidokain kullanılır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise işlem için yarım saat erken gelmek gerekir.

PRP Uygulamalarının Kullanım Alanları Nelerdir?

PRP uygulaması alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt gençleştirme
 • Yara izleri
 • Saç dökülmesi
 • Lekelenmeler

PRP Uygulamalarının Yan Etkileri Nelerdir?

PRP uygulamasında yan etkiler ortaya çıkabilir. Cilde enjekte yönteminden faydalanıldığı için yan etki ortaya çıkma ihtimali diğer yöntemlere göre fazladır. Bu yan etkilerden bazıları arasında:

 • İşlemden hemen sonra oluşan kızarıklık,
 • Ödem,
 • Kabuklanma,
 • Cilt hassasiyeti,
 • Doku hasarı,
 • Hafif kanama,
 • Enjeksiyon yapılan bölgede ağrı,

PRP Uygulamalarından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

PRP uygulamasından sonra iyileşme süresi herkes için farklı olabilir. Hekim, uygulamadan sonra uygulama yaptığı bölgenin özellikle dinlenmesini isteyebilir. Bu durum genellikle yaralanmanın fazla olduğu vakalarda geçerlidir. PRP uygulamalarının çoğundan sonra hastaların dinlenmesine gerek kalmadan iyileştikleri gözlemlenmiştir.

PRP Uygulamalarından Hemen Sonra İşlemin Etkisini Görebilir miyim?

PRP uygulamasından hemen sonra işlemin etkisini görmek mümkün değildir. Seanstan hemen sona uygulama yapılan bölgede herhangi bir fark gözlemlenmeyecektir. Uygulamadan sonra fark görülmesi için ilk önce büyüme faktörlerinin devreye girmesi gerekir. Ardından ortalama birkaç hafta ya da ay içinde etkiler görülmeye başlanabilir. Örneğin saç dökülme problemi için yapılan PRP uygulamalarında bir ay içinde saçlı deride incelen saçların kalınlaşması başlar.

PRP Uygulamaları Kaç Seans Sürer?

PRP uygulaması seans süresi kişisel özelliklere ve hastanın hangi işlemi yaptırdığına göre değişiklik gösterebilir.

Yaşı daha ileri olan kişiler için daha çok seans sayısı gerekecektir. Çünkü yaş ilerledikçe vücuttaki kök hücre sayısı azalır. Seanslarına arasında yaş fark etmeksizin 2 hafta bırakılması gerekir. Eğer saç dökülmesi ya da cilt gençleştirme için işlem yapılıyorsa, işlemler mezoterapi ile kombine edilebilir. İleriki seanslar yılda 1 kere olacak şekilde planlanır.

PRP bir İlaç mıdır?

PRP ilaç değildir. Kişinin kendi kanıdır. Bu maddenin etkisi yalnızca uygulama yapılan bölge ile sınırlı olacaktır. Diğer estetik işlemlerde yapılan enjeksiyonların bir çoğunda olduğu gibi özellikle karaciğer ve böbrek üzerinde yan etkilere sahip değildir. Kortizollü değildir. PRP içindeki maddeler sayesinde vücut iyileşme özelliği devreye girer. Bu özellik aynı zamanda yeni damarların oluşmasında, doku proteinin üretilmesinden sorumludur.

PRP Uygulamalarından Sonra Ne Yapmak Gerekir?

PRP uygulamalarından sonra kişi ağrı kesici ilaçlar kullanailir. Buz uygulaması da faydalı olur. Uygulamadan sonra voltaren, majezik ve naproksen gibi anti inflamatuar ilaçların kullanılması önerilmemektedir. Bu ilaçlar PRP uygulamasının etkinliğini azaltırlar.

İşlemden sonra dinlenmek çok önemlidir. Bu nedenle kendinizi zorlayacak spor ya da fiziksel aktiviteleri yapmamanız önemlidir.

PRP Uygulamaları Doping Testlerini Etkiler mi?

PRP uygulamaları doping testini etkilemez. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Dünya Anti Doping Ajansına göre PRP yasaklı madde ve uygulamalar arasında yer almaz. Bu nedenle doping olarak kabul edilmemektedir. PRP idrar yolu ile vücuttan atılan bir ilaç değildir. Bu nedenle idrar testi ile ilacın tanınması gibi bir durum söz konusu olamaz.

PRP Uygulamalarının Yan Etkilerinden Korunmak için Neler Yapılabilir?

PRP uygulamalarının yan etkilerinden korunmak için kişi bir takım önlemler alarak iyileşme sürecini daha konforlu geçirebilir. Şişlikler için bol miktar su içilmesi önerilmektedir. Eğer kişide ağrı problemi varsa, hekim kontrolünde PRP etkilerini azaltmayacak ağrı kesici kullanılabilir. Eğer morluk varsa kişi abartmadan bölgeye makyaj uygulaması yapabilir. Buz kompresi yapmak ağrılar ve şişlik için faydalıdır. İşlemin alerjik riski olmadığı için alerji konusunda endişe etmek gerekmez.

Kıkırdak Onarımının Desteklenmesi için PRP Uygulamaları

Kıkırdak onarımı için PRP uygulamaları yapılır. Genç hastalarda kıkırdak yaralanması tedavisi yapmak zor bir işlemdir. Halen topta, hasarlı bir eklemin biyolojik özelliklerini birebir yapmak mümkün değildir. PRP bu noktada çok faydalıdır. PRP sırasında kullanılan ve matriks adı verilen örtüler hücrelerin iyileşmesini ve bu hücrelerin kıkırdağa dönüşmesini sağlar. Bu madde sentetik ve eriyebilir özelliktedir. Henüz yeni bir alan olduğu için daha çok gelişme olması beklenmektedir.

PRP İçinde Kök Hücre Bulunur mu?

PRP içinde kök hücre bulunması yaygın kanıdır. İnsanlar PRP’nin içinde çok sayıda kök hücre bulunduğunu düşünmelerine rağmen esasında çok az sayıda yaklaşık olarak %1 kök hücre bulunur.

PRP ile Cilt Gençleştirme

PRP uygulamaları ile daha genç cilt elde etmek mümkün. Zaten cildin temelinde neden yaşlandığına bakacak olursak, bunun cildin baz özelliklerini kayıp ettiğinden meydana geldiğini anlayabilirsiniz. Yarayı iyileştirme özelliği olan PRP ile cilt kendini iyileştirmeye çalışır ve bu mantıkla kendini gençleştirir.

PRP ile cilt gençleştirme;

 • Bacak içleri,
 • El sırtları
 • Dekolte,
 • Yüz,
 • Kollar başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerine uygulanabilir.

Eğer lazer uygulamalarından faydalanıyorsanız, ya da peeling yaptırıyorsanız PRP etkisinden daha verimli bir şekilde faydalanabiliriniz. Cildinizi gençleşmesinin yanı sıra; cildinizde lekelerin gittiğini, UV ışınları yüzünden oluşan kırışıklıkları açıldığını ve çöküntülerin ortadan kalktığını göreceksiniz.

PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi

PRP uygulamaları ile saç dökülmesi tedavisi mümkün. Yapılan araştırmalara göre günde ortalama 100 ile 150 tel saç dökülmesi normal bir durumdur. Fakat eğer bundan daha çok dökülme varsa, kişi bu konuda bir şeyler yapmalıdır. Özellikle saç dökülmesi konusunda problem yaşayan hastalar PRP yönteminden faydalanabilirler.

PRP yapılmadan önce hastanın kendi kanı alınır ve bu kan özel bir aletten geçirilir. Trombosit adı verilen kısım kandan ayrılır. Hangi bölge problemli ise o bölgeye bu zengin madde enjekte edilir. Genellikle saç dökülmesi için yapılan PRP uygulamalarında biraz daha fazla acı hissedilir.

Saç için PRP yapılırken hasta venöz kanından ortalama 10 cc alınır. Kan beyaz ve kırmızı kan olacak şekilde iki kısma ayrılır. Beyaz olanda PGF adı verilen trombosit büyüme faktörü, pıhtılaşma faktörleri, akyuvar bulunur.

Saç tedavisi için PRP işlemi ortalama 30-40 dk sürer. Kişi uygulama esnasında hafif bir acı hisseder. Hasta konforu için kişi lokal anestezi kremleri altında işlem yapılmasını isteyebilir. İşlem yapıldıktan hemen sonra kişi işine geri dönebilir. Uygulama yapılan alanda herhangi bir yan etki meydana gelmeyecektir. Bu sayede dışarıdan bakan bir insan sizin PRP işlemi yaptırdığınızı anlayamaz.