PRP Uygulaması

PRP Uygulaması Nedir?

Platelet Rich Plasma (trombositlerden zenginleştirilmiş plazma), kişiden alınan az miktardaki (5-10 ml) kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen trombosit yönünden zenginleştirilmiş sıvının yine aynı kişiye enjeksiyon yöntemiyle geri verilmesidir. Kişinin kendi kanı olmasından dolayı alerji ve enfeksiyon bulaşma riski yoktur.

Zenginleştirilmiş Trombosit Uygulama Alanları

Bu uygulama cilt gençleştirme (rejuvenasyon), akne izlerinin, kırışıklıkların ve lekelerin azaltılması, hafif düzeydeki sarkmaların giderilmesi, saç dökülmesi, gözaltı çizgilenmeleri ve morluklarının hafifletilmesi için kullanılmaktadır.

Hazırlanan sıvı içinde bulunan trombosit adı verilen hücrelerden salınan çeşitli maddeler; hücre çoğalması, hasarlı kan damarlarının tamiri ve yenilerinin oluşumu, kök hücre aktivasyonu, kolajen ve hyalüronik asit üretimi gibi olaylara neden olarak derinin yenilenmesini ve elastikiyetinin geri gelmesini sağlarlar.

PRP Nasıl Uygulanır?

Kişinin kanı steril ortamda alınarak özel bir santrifüj cihazında belli bir hız ve sürede işleme tabi tutulur. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombosit açısından zengin bölümü üst kısımda kalır. Trombosit bakımından zengin bu sıvının uygulama yapılacak bölgeye enjeksiyonla verilme işlemi 10-15 dakika sürmektedir.

Uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve parlaklık ortaya çıkarken, beklenen etki üç veya dört uygulamadan sonra belirginleşir.

Uygulama Alanları Nelerdir?

  • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, el sırtları, bacak ve kol içleri
  • Lazerle soyma gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamada
  • Deride yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların hafifletilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasında
  • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünde
  • Saç dökülmesi tedavisinde tek başına veya diğer uygulamalarla beraber
  • Gözaltı kırışıklık ve morluklarının hafifletilmesinde

İki-üç haftada bir yapılacak toplam 3-4 uygulamadan sonraki yıllık kürler uzun süreli bir gençleştirici etkiye eşdeğer olmaktadır. Son zamanlarda hyalüronik asit içeren tüplerde hazırlanan PRP’ler, uygulandığı cildin nemini de artırdıklarından dolayı daha çok tercih edilmektedirler.

İşlem sonrasındaki hafif kızarıklık 1-2 saat içinde kaybolurken, oluşabilecek morluklar 8-10 gün içinde düzelecektir.

Kanser hastalarına ve trombosit sayısı düşük olanlara uygulanmaz.