Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi çeşitleri ve uygulama alanları oldukça geniştir. Birçok farklı hastalığın tedavisi için kök hücre tedavisi uygulanabildiği gibi estetik alanında da fibroblast hücreleri ile hücre yenilenmesi ve gençleşme tedavisi uygulanabilmektedir. Vücudun sahip olduğu kök hücrelerin kullanılmasıyla uygulanan yöntemlerle birçok hastalık için kök hücre uygulanabilmektedir. Kök hücre tedavisi kanser içinde umut olarak görülmektedir.

Kök hücre tedavileri arasında yer alan ve ülkemizde de sıklıkla uygulanan bir tedavi formuda fibroblast kültürü, fibrocell tedavisidir. Fibroblast, bağ dokusunun temel hücreleridir. Vücut için oldukça önemli bir işleve sahip bu hücreler, cildin parlak, esnek ve genç durmasını sağlamaktadır. Kök hücre tedavisi kapsamında uygulanan bu tedavi türünde kısa sürede yaşlanmaya bağlı sorunlar ve cilt hasarları için sonuç alınmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Fibroblast Nedir?

Kök hücre fibroblast yöntemi son yıllarda estetik alanında kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre tedavileri birçok farklı alanda kullanılmaya başladığından beri sağladığı faydalar sonucu, gelecekte kullanılacak en önemli tedavi çeşitlerinden biri olacağı düşünülmektedir. Fibroblast, bağ dokusunun temel hücreleridir. Fiziki açıdan yassı, uzun veya oval biçimde olabilirler. Vücutta yaraların iyileşmesi içinde etkili olan kolajen üretimi yapmaktadır. Bu hücrelerin işlevini kaybetmesi sonucunda ciltte farklı sorunlar gözlemlenmektedir.

Fibroblast kök hücre tedavisi uygulamasında söz konusu bu hücrelerin farklı tedavi yöntemleri uygulanarak yeniden eski işlevine döndürülmesi ve bağ dokusunun yenilenerek çeşitli cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasına neden olur. Organizma içinde zamanla elastin ve kolajen üretme özelliklerini yitiren bu hücreler, cildin yaşlanmasına, esnekliğini yitirmesine, çökme ve sarkma gibi sorunların oluşmasına neden olur. Kök hücre tedavisi ile kişiden alınan dokular sayesinde bu hücreler tedavi edilebilmektedir.

Fibroblast Kültürü Tedavisinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Fibroblast tedavisi faydaları arasında en önemlisi tamamen doğal yöntemlerle, kişinin kendisinden alınan hücrelerle birlikte uygulanmasıdır. Bu yönüyle zararı ve yan etkileri oldukça düşüktür. Fibroblast kültürü kök hücre tedavisinin sağladığı başlıca faydalar;

 • Kök hücre kullanılarak uygulandığı için alerjik etkilere neden olmaz,
 • Tedavinin kalıcılığı ve etki süresi oldukça uzundur,
 • Hastanın kendi hücreleri kullanılarak doğal yöntemlerle uygulanır,
 • Kasrinojenik, toksik, teratojenik olmadığı için sıklıkla tercih edilir.

Föbroblast tedavisinin sağlamış olduğu bu faydalar kişinin özellikle yüz bölgesinde meydana gelen sorunlarda ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ciltteki bozulmalara karşı oldukça etkilidir. Tedavi sonrası süreç doğru kontrol edildiği takdirde tedavinin etki süresi oldukça uzundur.

Fibroblast hücrelerinin yenilenmesi adına farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fibrocell tedavisi ile kök hücreler küçük operasyonlarla yeniden kişiye uygulanarak, hastanın kendi hücrelerinden yeniden sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

Hangi Alanlarda Fibroblast Tedavisi Uygulanır?

Fibroblast tedavisi uygulama alanları oldukça geniştir. Özellikle doğal yollarla, tamamen kendi hücreleri kullanılarak yapılan fibrocell tedavisi, cilt sorunlarına karşı uygulanabilmektedir. Fibroblast kök hücre tedavisi estetik amaçlı olarak kullanıldığı alanlar;

 • Dudak üstü çizgilerin yok edilmesi
 • Kırışıklığın önlenmesi
 • Cilt çatlakları ve çukur tedavilerinde
 • Kapanmayan yaralar ve lekelerde
 • Hastalığa bağlı kalıcı izlerde (suçiçeği, sivilce vb.)

Olarak sınıflandırılabilir. Kök hücre tedavisi tek başına birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Ancak, estetik amaçlı kullanımı şu an için başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada yaygın bir yöntemdir.

Fibroblast Fibrocell Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibrocell tedavi uygulaması, tedavi amacına göre farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Fibroblast hücrelerin yenilenmesi ve bağ dokuda yeniden kollajen üretiminin gerçekleştirilmesi için fibrocell tedavisi birkaç farklı aşamadan oluşmaktadır. Uygulama aşamaları;

 • Lokal anestezi altında kulak arkasından deri parçası alınır,
 • 3 – 4 hafta kadar deri parçaları laboratuvar ortamında üretilir,
 • Hücreler saflaştırılarak çoğaltılır,
 • Laboratuvar işlemlerinin ardından hücreler uygulama bölgesinde derinin üst katmanlarına yeniden enjekte edilir,
 • Farklı seans ve sürelerle işlemler tekrarlanır.

Fibroblast hücrelerin canlandırılması ve yenilenmesi için tedavinin en önemli kısmı uygulama sonrasıdır. Tedavi aşamaları başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra kişilerin yaşam tarzında yapacakları ufak değişimler, tedavinin etki süresini arttıracaktır.

Fibroblast Kök Hücre Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Yüze kök hücre tedavisi uygulandıktan sonra tedavi yöntemine göre farklı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Fibroblast kök hücre tedavisi sonrasında cildin dış etmenlere karşı korunması oldukça önemlidir. Uygulama sonrasında yüksek faydaların elde edilmesi için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Uygulama sonrası ilk dönemde cilt güneş ışınlarından korunmalıdır,
 • Uzman tavsiyesi üzerine uygulama alanına masaj uygulanmamalıdır,
 • Sigara, alkol vb. maddeleri kullanmaktan kaçınılmalıdır,
 • Güneşe çıkmadan önce koruyucu kremler ve şapkalar kullanılmalıdır.

Tedavinin etki süresi ve faydaları bu etkenlere göre farklılık gösterebilir. Özellikle kişinin cilt yapısı, genetik faktörler, yaşam kalitesi vb. unsurlar önemli ölçüde belirleyici olacaktır.

Tedavi sonrasında uygulamayı gerçekleştiren klinik ve doktorun tavsiyeleri üzerine tedavi sonrası farklı uygulamalar da yapılabilir. Kök hücre tedavisi cilt yenilenmesi ve cilt sorunlarının engellenmesi adına mucizevi etkiler sağlamaktadır.

Fibroblast Kültürü Tedavisi Etkileri Ne Kadar Sürede Görülür?

Fibroblast tedavisi etki süresi göreceli olabilir. Özellikle tedavinin hemen arkasından etki beklemek oldukça yanlıştır. Fibroblast hücrelerin yeniden kolajen ve elastin üretimlerine başlayabilmeleri zaman alabilir. Tedavi işleminin muntazam ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi etki süresini kısaltacaktır. Fibroblast uygulamasının ardından sonuçlar 2’inci enjeksiyondan sona yavaş yavaş kendini göstermeye başlamaktadır.

Kök hücre yenilenme tedavileri cildin en hızlı ve doğal yollarla doğal canlılığını ve parlaklığını kazandığı uygulamalar arasında yer almaktadır. Genellikle 2. Enjeksiyon sonrası etkiler yaygın olarak gözlemlenmeye başlar. 12 aya kadar uygulama sonrası etkiler artarak devam eder. Yaklaşık 3 – 4 yıla kadar kök hücre tedavisi ile fibrocell uygulaması etkinliğini göstermektedir.

Fibroblast Kültürü Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Fibroblast tedavisi yan etkileri diğer pek çok estetik uygulamasına göre yok denecek kadar azdır. Özellikle kişinin kendi hücreleri alınarak uygulandığı için yan etkileri az doğal bir tedavi yöntemidir. Ancak, her tıbbi uygulama gibi fibrocell fibroblast kök hücre tedavisi içinde çeşitli yan etkiler bulunmaktadır. Fibroblast tedavisinin yan etkileri cilt hassasiyetine göre değişiklik göstermektedir. Uygulamaya bağlı olarak görülebilecek başlıca yan etkiler;

 • Uygulama alanında ufak kızarıklık,
 • Şişlikler,
 • Morarma,
 • Kaşıntı vb.

Olarak gözlemlenmiştir. Fibroblast uygulamasının yapılmasının ardından tedavi ilk altı ay içinde etkilerini göstermeye başlar. Altıncı aydan sonra etkileri iyice artan tedavi 3-4 yıla yakın bir süre etkili olmaktadır. Uygulamanın ilk zamanlarında görülen yan etkiler ilerleyen dönemlerde kısa süre içinde yok olacaktır. Çoğu hastada yan etkiye rastlanmamıştır.

Kimlere Fibrocell (Kök Hücre) Tedavisi Uygulanabilir?

Fibrocell kök hücre tedavisi yaptıranlar ve yaptırması gerekenler olarak genellikle 30 – 50 yaş grubu dikkat çekmektedir. Fibroblast hücrelerin kolajen, elastin ve hyalüronik asit üretimleri yaşa bağlı olarak düştüğü için orta yaş ve üzeri kişilerde fibroblast uygulamasının yapılması tavsiye edilmektedir. Yirmi yaşından itibaren düzenli olarak düşüşe geçen kolajen miktarı %1,5 oranında azalırken, 40’lı yaşlarda bu oran %30’a kadar çıkmaktadır. Bu nedenle tedavinin genel olarak uygulama yaş aralığı, 30 – 50 yaş olarak belirlenmiştir.

Fibroblast Kültürü Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Firbroblast tedavi süresi farklı unsurlara göre değişebilmektedir. Hastadan doku örneklerinin alınmasının ardından 3 -4 hafta boyunca süren laboratuvar işlemlerinin ardından belirli aralıklarla 2 seans (toplam 100 milyon canlı hücre) uygulanarak tedavi tamamlanmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen hücreler ilk seansla birlikte derinin üst kısımlarına enjekte edilmesinin ardından 1. Seans tamamlanmış olur. İlk seansı takiben;

 • Seansın ardından 1 ay sonra 2. Seansa geçilir,
 • seansta üretilen yeni hücreler tekrar enjekte ve tedavi tamamlanır.

Çeşitli yaş guruplarına ve uygulama kapsamında bu süreler değişebilir. Kök hücre tedavisi ile fibroblast uygulaması genellikle 2 seans halinde gerçekleştirilmektedir. Fibroblast uygulaması özellikle yüz ve çevresinde yaşlanamaya bağlı olarak ortaya çıkan bozulmaların tedavisi için en etkili yöntemlerden biridir.

Fibrocell İle Fibroblastlar Nasıl Enjekte Edilir?

Kök hücre ile cilt gençleştirme yaptıranlar tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri fibroblast uygulamasıdır. Farklı teknik ve yöntemler kullanılarak yapılan tedavinin sonuçları ve etki süresi oldukça uzundur. Üç-dört yıla kadar etkilerini gösteren uygulama, ilk 6 ay içinde kendini göstermektedir. Fibroblast hücrelerinin laboratuvar ortamında üretilmesinin ardından derinin üst kısımlarına enjekte edilmesi için farklı teknikler uygulanmaktadır. Tedavi sırasında;

 • Kulak arkasından 4 mm punch ile doku örneği alınır,
 • GMP’si olan laboratuvarlarda fibroblast hücreleri çoğaltılır,
 • Soğuk zincir ile ulaşan yeni dokular enjeksiyon, hücre spreyi, greft teknikleri kullanılarak üst katmanlara enjekte edilir.

Tüm bu enjeksiyon işlemleri sırasında kişiye bölgesel anestezi uygulanmaktadır. Anestezik kremler kullanılarak uyuşturulan bölgelerde işlemler belirli sürelerle düzenli olarak uygulanmaktadır.

Uygulama Sonrası Etkiler Hangi Aşmalarda Ortaya Çıkar?

Fibroblast uygulaması sonrası sonuçlar farklı özelliklerle ortaya çıkmaktadır. Kişiden alınan doğal örnekler geliştirilip saflaştırılarak yeniden üretilir ve uygulanmaya başlar. Tedavinin uygulanmasının ardından süreç;

 • Kolajen ve elastin proteinlerinin azalması ile cilt sorunları başlar,
 • Tedavi sonrası, dermiş içinde dokular işlevsellik kazanarak protein üretimine başlarlar,
 • Protein üretimiyle birlikte hücreler arasında hyalüronik asit derinin üst bölgelerine doğru hızlı bir şekilde yükselir,
 • Epidermis bölgesinde rejeneratif sürecin desteklenmesiyle çizgiler, kırışıklar, lekeler vb. azalarak değişimler gö

Tüm sürecin doğru işlemesinin ardından cilt olduğundan çok daha genç ve parlak bir görünüme kavuşmaktadır. Kolajen ve elastin başta olmak üzere fibroblastların sağlıklı üretim yapamaması sonucu ortaya çıkan cilt sorunlarında fibroblast kök hücre tedavi yöntemi ciddi iyileşmelere neden olmaktadır. Temelde bu uygulama ile hücrelerin yeniden protein üretimi yapması desteklenmektedir.

Fibrocell Uygulaması Acılı Bir Süreç Midir?

Fibroblast hücre kültürü uygulaması için kullanılan yöntem olan fibrocell tedavisi doku örneğinin alınması ve yeni dokuların deri altına yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Enjeksiyon işlemleri uygulanarak yapılan tedavide kişilere lokal anestezi uygulandığı için belirgin bir acının hissedilmesi mümkün değildir. Hem az acılı hem de kısa sürede uzun etkiler göstermesi nedeniyle fibroblast tedavi yöntemleri son yılların en çok tercih edilen estetik yöntemleri arasında yer almaktadır.

Fibrocell Kök Hücre Tedavisi Ücretleri Ne Kadar?

Firbrocell fiyatı uygulama yapacak klinik ve uzmanlara göre değişiklik gösterebileceği gibi uygulama sırasında kullanılan yöntemlere ve araçlara göre de değişiklik gösterecektir. Fibroblast üretiminin sağlanması adına laboratuvar tekniklerinin uygulanması maliyetin artmasında en önemli faktörlerden biridir. Ancak, herhangi bir sağlık hizmetinde olduğu gibi fibrocell uygulaması içinde ücretten ziyade elde edilecek fayda ve tedavi ön planda tutulmalıdır.

Geleceğin en önemli tıbbi uygulamalarından biri olduğuna inanılan kök hücre tedavisi günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaya başlamasının ardından şimdiden ciddi etkiler göstermektedir. Birçok cilt sorunun çözümü için kök hücre tedavisi en doğal ve etkili çözüm yöntemidir.