Kök Hücre Tedavisi

Prof. Dr. Bülent Taştan, Kök hücre tedavisinin günümüzde kullanılan en etkili tedavilerden birisi olduğunu söylemektedir. Cilt gençleştirme tedavisinde kullanılan en son yöntemdir.

Cilt yaşlandıkça özellikle kollajen ve elastin üretimini yapan fibroblast adı verilen hücrelerde yaşlanma ve yıpranma meydana gelmektedir. Kök hücre tedavisi ile alınan yaşlı hücrelerden genç kök hücreler üretilmekte ve bu genç kök hücreler derinin içine olması gereken bölgeye tekrar verilmektedir. Oluşan bu genç kök hücreler genç bir ciltte nasıl üretim yapıyorsa verildiği bölgede de genç kök hücreler hızla üretilmekte; canlı, diri ve genç bir cilt ortaya çıkmaktadır.

Kök hücre tedavisinde bitkilerden laboratuvar şartlarında elde edilen kök hücreler kullanılmaktadır. Bu tedavi sırasında kullanılan kök hücreler her hasta için aynıdır. Kişiye özel bir uygulama değildir.  Ancak etkili kök hücre tedavisi kişinin kendi vücudundan alınarak yapılandır.

Kök hücre tedavisinde kulak arkası ya da önkoldan alınan mercimek tanesi büyüklüğünde deri parçası özel bir üreme ortamına alınarak burada yaklaşık 3 hafta bekletilmektedir.

Yaşlı cilt kök hücrelerden genç cilt kök hücrelerin üretilmesi ortalama 3-4 haftadır. Üretilen kök hücreler özel bir sıvı içinde gelmektedir. Bu üretilen kök hücreler deri yaşlanmasının görüldüğü yüz, el üstü, boyun, dekolte, kollar ve bacaklar dahil tüm bölgelere yapılabilmektedir. Birer ay ara ile 3 seans yapılmaktadır.

Uygulanan kök hücre tedavisinin ne kadar süre etkili olacağı kişinin cildinin durumuna ve yaşına bağlı olsa da kullanılan cilt bakım ürünlerinin de faydasını göz ardı etmemek gerekir. Ortalama etki süresi 2 yıldır. Aralıklı idame seanslar ile (genellikle yılda bir kez) cilt yaşlanması minimuma indirilebilmektedir.

Kök Hücre Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

Kök hücre tedavisini şeker, kanser, hepatit hastalığı olanlar dahil herkes yaptırabilir. Ancak şeker hastalarının özellikle enfeksiyon açısından kan şekerinin çok yüksek olduğu zamanlarda tedavi seansını ertelemesini önermekteyiz. Kök hücre tedavisi sadece özel bazı cilt hastalıklarında yapılamamaktadır.

Kök hücre tedavisinde sadece kişinin kendi hücreleri üretilmektedir. Cilt yenileme yöntemlerinde amaç cilt yaşının ortalama 5 yaş geriye almaktır. Ancak kök hücre tedavisi ile cilt ortalama 10 yaş gençleşmektedir.

Kök hücre tedavisi bir doktor uygulamasıdır. Bu konuda eğitim almış doktorlar tarafından uygulandığında etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Kullanılan hücrelerin üretildiği laboratuvarların yetkili olmasına dikkat edilmelidir.