Dolgu Uygulamaları

Estetik dolgu uygulaması, genellikle yüz bölgesinde, zamanla oluşan kırışıklık ve hacim kayıplarının giderilmesi için yapılan bir estetik müdahaledir. Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de Hyalüronik asit(HA)dolgular uygulamalarıdır. Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi veya yüze hacim kazandırmak için yıllardır kullanılan estetik dolgu uygulaması ile yüzdeki derin kırışıklar, çökük ya da sarkık yanaklar yok olur ve doğal yüz konturları geri döner.

Dolgu uygulaması nedir?

Yer çekimi, güneş hasarı ve yaşla birlikte ortaya çıkan, derin çizgileri düzeltmek, kırışıklıklar azaltma ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan bir kozmetik işlemdir. Geçici hyalüronik asit bazlı ya da kolajen maddelerden enjekte edilir. Uygulaması son derece kolay, lokal anestetik kremler ile kısa sürede yapılabilmektedir. Kırışıklıkları gidermek ve cildi daha genç göstermek için kullanılırlar.

Peki, bu işlemde kullanılan dolgu maddeleri nelerdir?

Dolgu maddeleri vücuttan elde edilenler (yağ enjeksiyonu, doku kokteyli) ve yabancı maddeler olmak üzere genel olarak ikiye ayrılabilir. Hyaluronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin alerji riski oldukça azdır ve hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir. Kullanımı kolay ve geri döndürebilmesi açısından hem hastayı hem de doktoru koruyan bir dolgu maddesidir.

Dolgu nerelerde kullanılır?

  • Burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler ( Nazolabial çizgiler)
  • Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)
  • Derin yara ve akne izleri
  • Dudak dolgunlaştırma
  • Alındaki çizgiler
  • Kas arasındaki derin çizgi
  • Elmacık kemiği ve yanak

Dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Dolgu uygulamaları, muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Önce cilt dezenfekte edilir, lokal anestetik krem sürülür ve sonra çok ince uçlu kendi özel enjektörleri ile dolgu malzemesi cildin içine kırışıklıları dolduracak şekilde enjekte edilir. İşlem yaklaşık 15-30 dakika içinde uygulanır. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama bölgesinde ağrı oluşmaz, hafif şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde geçecektir.

Uygulamasında herhangi bir yan etkiyle karşılaşabilir miyiz?

Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunan bir madde olduğundan alerjik reaksiyon oluşturmaz. İşlem sonrası çok hafif bir şişlik ve kızarık oluşabilir. Bu şişlik 48 saat içerinde kendiliğinden geçer. Oluşabilecek düzensizlikler veya takviye edilmesi gereken yerler, işlemden 15 gün sonra tekrar dolgu maddesi enjeksiyonuyla düzeltilebilir. Deneyimli ve uzman hekimle yapılan dolgu uygulamalarda yan etki kontrolü mümkündür.

Sonuçların etkisi

Geçici dolguların etkisi uygulamasının ömrü 6 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre değişmektedir.

Dolgu Botox birlikte uygulanabilir mi?

Evet, özellikle yüzde yanakta veya iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda Botox ile birlikte uygulaması çok daha iyi sonuç verir.