Botoks

Dünyada 20 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Botulinum toksininin (Kırışıklık Tedavisi) ilgili kas içine verilmesiyle uygulanan bir enjeksiyon yöntemidir. Kırışıklık Tedavisi, kırışıklıkları oluşturan hareketlerden sorumlu yüz kaslarına çok az miktarlarda enjekte edilir. Bu enjeksiyon kasları zayıflatır, böylelikle de ilgili çizgiler azaltılır. Cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için çok daha az etkilidir. Kaslardaki gevşeme 4-6 ay kadar sürer, yani etkinin devamı için düzenli bir şekilde tekrar edilmesi gerekir. Hedeflenen kaslara uygulandıktan sonra etkisi 2-4 gün içinde ilerleyici bir şekilde artar ve 10-12 gün içinde tamamlanır. Bu süre boyunca uygulama yapılan bölgelerde asimetri fark edebilirsiniz, ancak ilaç etkisini gösterdikçe bu durum kendiliğinden düzelecektir. Kırışıklık Tedavisi kırışıklık giderme, kol altı-el içi aşırı terleme ve son dönemde de migren tedavisinde kullanılmaktadır. Terleme tedavisinde uygulama yapılan yere göre 4-8 ay süren bir konfor sağlanmaktadır.

İşlem çok ince iğnelerle yapıldığından konforlu bir uygulamadır, ancak ürünü verirken bazı alanlarda belirgin bir yanma hissi oluşturmaktadır. Uygulama 10-15 dakika sürmekte olup, işlemden 10-15 gün sonra da kontrol yapılarak eksik kalan yerler varsa tamamlanmaktadır.

En sık kullanıldığı alanlar mimik çizgilerinin çok oluştuğu kaş arası, alın ve göz kenarlarıdır. Diğer yapıldığı yerler alt göz kapağı çizgileri, kaş ve burun ucu kaldırma, dudak kenarlarındaki dik çizgiler, dudak köşelerinin aşağı doğru sarkması, çiğneme kasının aşırı kasılması (diş gıcırdatma, dikdörtgen yüz), çene kasının kasılmasıyla oluşan ceviz kabuğu görünümü, yatay boyun çizgileri, boyun kaslarının aşırı kasılması (hindi boynu) ve gülerken diş etlerinin belirgin göründüğü durumlardır.

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü nadiren bazı kişiler Kırışıklık Tedavisi’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu kişilerde Kırışıklık Tedavisi etkisi beklendiği kadar iyi veya uzun süreli olamayacağı gibi hiç etkisi de görülmeyebilir.