Botoks

Kırışıklıkların tedavi edilmesi yaşlanma, çevre faktörleri ve mimik etkileri nedeniyle yüz ve çevresinde meydana gelen kırışıklıkların etkilerini azaltmayı hedefleyen estetik uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız estetik yöntemlerin kırışıklık tedavilerinde başarılı sonuçlar almaya başlaması ile birlikte kırışıklıkların giderilmesi için cerrahi estetik operasyonlara gerek duyulmamaya başlandı. Kırışıklıklarla mücadele ederek yaşlanma etkilerini tersine çevirecek kırışıklık tedavi yöntemleri olarak;

 • Botulinum toksin uygulamaları,
 • Kimyasal peeling uygulamaları,
 • Lazer uygulamaları,
 • Ameliyatsız yüz germe uygulamaları,
 • Dolgu uygulamaları,
 • Mezoterapi uygulamaları

Yaygın olarak kullanılmaktadır. Kırışıklıklar için ameliyatsız kozmetik uygulamalardan yararlanmak isteyen kadın ve erkek başvuru sahiplerinin kırışıklıklarının durumuna bağlı olarak en etkili yöntem belirlenerek anti-aging uygulamaları olarak da bilinen yukarıda sıralanan yöntemlerden en uygun olanı belirlenerek tedavi seansları tamamlanarak kırışıklık etkileri azaltılarak cilde genç bir görünüm kazandırılır.

Kırışıklık Nedir?

Kırışıklık yaş almaya, çevresel faktörlere ve mimiklere bağlı olarak yüz ve çevresinde meydana gelen cilt gerginliğinin azalmasına bağlı bir etkidir. Kollajen, elastik lif ve hyalüronik asit kaybına bağlı olarak cilt gerginliğinin azalması kırışıklığı tetikler.

Kırışıklık Neden Oluşur?

Kırışıklık oluşma nedenleri yaş ilerlemesine bağlı olarak kolajen üretiminin azalması ve cildin elastikiyetini ve gerginliğini kaybederek kırışıklık oluşumunu tetiklemesi başlıca neden olarak ön plana çıkmaktadır. Kırışıklık tedavilerinde uygulanan anti-aging uygulamaları bu etkileri tersine çevirmeyi amaçlar. Ayrıca elastik lif ve hyalüronik asit kaybı da kırışıklığı tetikleyen diğer vücut etkinlikleridir.

Kolajen yıkımına neden olan güneş ışınları gibi çevresel faktörler kırışıklık oluşma nedenleri arasında yer alırken mimik ve uyuma şekli gibi cilt katlanmalarına neden olan davranışlar da kırışıklığın oluşma nedenleri arasında yer alır.

Kırışıklık Nerelerde Oluşur?

Kırışıklık oluşma bölgeleri yüz ve çevresidir. Göz ve çevresi, alın, dudak, kaş çevresi ve araları yüz ve çevresinde kırışıklıkların en yoğun görüldüğü bölgelerdir.

Kırışıklık Oluşması Nasıl Önlenebilir?

Kırışıklık oluşumunu önleme yolları çevresel faktörlerde geciktirici etki gösterirken yaş alma ve mimik kaynaklı oluşan kırışıklıklar için çözüm sunmamaktadır. Kırışıklık tedavisi yöntemleri kırışıklıkları önleme ve etkilerini azaltma konusunda en etkili yöntemdir. Kırışıklık nedenlerine yönelik olarak geliştirilen pek çok ameliyatsız kozmetik uygulamaları içeren kırışıklık tedavisinde vakit kaybetmemek önemlidir. Ne kadar erken tedavi yöntemlerine başvurursanız tedavinin etkilerini artırabilirsiniz.

Kimler Kırışıklık Tedavisi Yaptırabilir?

Kırışıklık tedavisinden yararlanabilecek kişiler için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Kırışıklıklarından kurtularak genç bir görünüm kazanmak isteyen tüm erkek ve kadınlar kırışıklık tedavi yöntemlerinden yararlanabilirler.

Kırışıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Kırışıklıkların tedavi edilmesi için geliştirilen kozmetik uygulamalar kişinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir. Kırışıklık nedenlerine bağlı olarak gerçekleştirilen kırışıklık tedavi yöntemleri, kırışıklık nedenlerine odaklanarak etkili sonuçlar vermektedir. Lazer teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte pek çok yeni yöntemle kırışıklık etkilerinin azaltılması mümkündür. Kırışıklığın nerede oluştuğu, oluşma sebepleri ve kişinin beklentisine yönelik olarak seçilen tedaviler uzman ellerde başarılı birkaç seans sonunda hemen etki göstermektedir.

Kırışıklıkların etkilerini azaltıcı tedavilerde yüksek verim almanın yöntemi tedaviye kırışıklıklar ilerlemeden mümkün olduğunca erken başlamaktan geçmektedir. Çevre baskısı, gündelik yaşamdan uzaklaşılacağı düşüncesi, vb. farklı sebeplerle pek çok kişi kırışıklıkları için ilgili yöntemlerden yararlanmak çekinmektedir. Çekincelerinizi bir kenarı bırakarak kendinizle barışık uzun yıllar geçirmek için kırışıklık tedavisine mümkün olduğunca erken başvurarak birkaç seansta yeniden genç görünmenizi sağlayacak aşağıda detaylandırılan yöntemler ile gündelik hayattan uzaklaşmadan cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Botulinum Toksin ile Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların botulinum toksin yöntemi ile tedavisi mimik kaslarının sık kullanımı nedeniyle ortaya çıkan ve yaş alma sonrası kalıcı hale gelen cilt kırışıklıklarının etkilerini azaltmak amacıyla uygulanmaktadır. Düzenli olarak botulinum toksin uygulamasından yararlanılması halinde kırışıklıkların etkilerinin azaltılabildiği gibi yeni kırışıklık oluşumu engellenebilmektedir. Botulinum toksin uygulamasında;

 • Alın bölgesi,
 • Kaşların arası,
 • Göz altı ve çevresi,
 • Üst dudak üzeri,
 • Ağız kenarı,
 • Çene,
 • Boyun bölgesi

Kırışıklıkları tedavi edilebilmektedir. Botulinum toksin tip A olarak bilinen etken maddesinin enjekte edildiği kasların kasılmasını önleyerek cilt kırışıklıklarının azaltılmasında kullanılan botulinum toksin uygulaması lokal anestezi kremi ile bölgenin uyuşturulması ardından ince iğneler ile etken maddenin belirlenen bölgelere enjekte edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. En geç 5 gün içerisinde etkilerinin kendisini gösterdiği botulinum toksin tedavisinde yaklaşık 15 günlük zaman diliminde maksimum etki gözlemlenebilmektedir.

Kimyasal Peeling ile Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların kimyasal peeling yöntemi ile tedavisi yüz ve dekolte bölgesinde meydana gelen ince kırışıklıklar için uygulanır. Klinik ortamda ince kırışıklıklar için uygulanan kimyasal peeling uygulaması kırışıklık tipine bağlı olarak;

 • Yüzeysel peeling,
 • Orta derecede peeling,
 • Derin peeling

Olmak üzere 3 farklı seçenekle uygulanabilmektedir. Hangi peeling uygulamasının yapılacağı doktor muayenesi sonrası karar verilmektedir. Uygulama için önce cildin temizlenerek yağlardan arındırılması ve ardından peeling solüsyonunun kırışıklıkların bulunduğu bölgelere sürülmesi gereklidir. Bekleme süresi sonunda cilt üzerine sürülen solüsyon nötralizan sıvı veya su kullanılarak ciltten temizlenir ve ilgili bölgelere nemlendirici ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler sürülerek uygulama seansı tamamlanır. Tercih edilen peeling yöntemine bağlı olarak ilk seanslarla birlikte gözlemlenebilen peeling etkileri 8 ila 20 hafta sonrasında optimum düzeyde kendini belli edebilir.

Lazer ile Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların Lazer yöntemi ile tedavisi yüzeysel ve orta dereceli kırışıklıkların tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Derin kırışıklıklar üzerinde hafifletici etkisiyle de tüm kırışıklık tedavilerinde yararlanabilen lazer yöntemi;

 • Alın bölgesi,
 • Göz çevresi,
 • Kaş arası,
 • Yanak,
 • Dudak üst çizgileri,
 • Boyun bölgesi,
 • Dekolte bölgesi,
 • El üzeri

Kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Gözeneklerin daraltılarak sıkılaştırılması etkisi ile kırışıklık tedavisinde etkili olan lazer yöntemi yüz gençleştirme uygulamaları arasında en popüler tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemi ile Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların ameliyatsız yüz germe yöntemi ile tedavisi tek seansta kırışıklıklara karşı etkili olan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Fokus ultrason olarak ta adlandırılan bu yöntem yüz, boyun ve göz çevresi kırışıklıklarının düzeltmektedir. Uygulama sonrası etkilerinin fark edilebildiği yöntemde optimum etki 3 ay sonunda gözlemlenebilmektedir.

Dolgu ile Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların dolgu yöntemi ile tedavisi kırışıklıkların gözlendiği bölgelere dolgu enjekte edilmesi suretiyle etkilerinin azaltıldığı bir kırışıklık tedavi uygulamasıdır. Dolgu ile kırışıklık tedavisinde;

 • Nazolabial çizgiler,
 • Kaş arası kırışıklıkları,
 • Dudak üst çizgisi kırışıklıklar
 • Yanaklardaki hacim kaybı
 • Boyundaki kırışıklıklar

İçin uygulamalar yapılmaktadır. Dolgu ile yapılan tedavide kırışıklık bölgesine hyalüronik asit enjekte edilerek cilt kırışıklıklarının sebebi olan hyalüronik asit eksikliğine bağlı cilt gerginliğinin azalma sorunu ortadan kaldırılarak cilt gerginleşerek kırışıklık etkileri azaltılmaktadır.

Mezoterapi İle Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların mezoterapi ile tedavisi yaşlanma belirtilerinin durdurularak etkilerinin azaltılması amacıyla etki eden etkili bir kozmetik uygulamadır. Kırışıklık başlangıcında uygulanması halinde ilk seansta kırışıklık etkilerinin azaltılmaya başlandığı mezoterapi uygulaması kırışıklık derecesine göre seanslar halinde uygulanabilmektedir. Uygulamaya cilt temizliğe ile başlanan mezoterapide uygulama bölgesine anestezi kremi sürülerek lokal olarak uyuşturma gerçekleştirilmektedir. Uyuşma ardından tedavide kullanılan karışımlar deri altındaki bölgeye enjekte edilmek suretiyle seans tamamlanmaktadır.

Kırışıklık Tedavisi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Kırışıklık tedavisinde seans sayısı farklı kırışıklık tedavi yöntemlerine göre değişkenlik göstermektedir. Her kırışıklık tedavi yönteminde ilk uygulanan seans ile birlikte etkiler gözlemlenirken, optimum etki gözlenebilmesi için birkaç seansın tamamlanması gereklidir. Aşağıda en popüler kırışıklık tedavisi yöntemlerinde hangi aralıklarla kaç seans tedavi uygulandığı bilgisi yer almaktadır:

 • Botulinum toksin uygulaması 4-6 ay aralıklarla yılda 2-3 kez uygulanan bir kırışıklık tedavi yö Tamamlanan ilk yılın ardından düzenli olarak botulinum toksin uygulandığında seans aralıkları için 6 ay, toplam seans sayısı için yılda 2 kez kırışıklıkların yeniden oluşmaması ve tedavi etkisinin sürmesi için yeterlidir.
 • Kimyasal peeling yöntemi ile gerçekleştirilen kırışıklık tedavilerinde tedavide kullanılan peeling yöntemine göre seans aralığı ve sayısı değişmektedir. Yüzeysel peeling yöntemi ile 1 – 4 hafta seans aralıklarıyla toplamda 4 – 8 seans, orta peeling yöntemi ile 2 – 4 ay seans aralıklarıyla toplamda 2 – 4 seans, derin peeling yöntemi ile tek seans yeterlidir.
 • Mezoterapi ile kırışıklık tedavileri 1 ila 2 haftalık seans aralıklarıyla toplamda 4 ila 6 seans olacak şekilde uygulanmaktadır.

Kırışıklık Tedavisi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kırışıklık tedavisinin etkisi her yönteme göre farklılık gösterebilse de ortalama 3 ila 6 ay dolaylarında etki göstermektedir. Tedavilerin etkilerinin artırılması için idame seansları alınarak tedavi etkisi uzatılabilmektedir.

Kırışıklık Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kırışıklık tedavisinin yan etkileri ehil kliniklerde gerçekleştirilmesi halinde yok denecek kadar azdır. Hasta hassasiyetine bağlı olarak bazı kırışıklık tedavisi yöntemlerinde kısa süreli olarak;

 • Ödem,
 • Kızarıklık,
 • Ağrı,
 • Acı
 • Morluk

Gibi yan etkiler gözlemlenebilmektedir. Yan etkilerin kısa süreli gerçekleşmemesi halinde tedavi yöntemlerini uygulayan uzmana başvurarak sorunun nedeni için gerekli tedavinin yapılması gereklidir.

Kırışıklık Tedavisi Fiyatları 2019

2019 kırışıklık tedavisi fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Birden fazla kırışıklık tedavi yönteminin bulunması ve her hasta için farklı seanslarda tedavi yöntemlerinin uygun bulunması kırışıklık tedavileri için hastaya özel fiyatlar çıkmasına neden olmaktadır. Yapılacak ilk muayene sonrası tedavide tercih edilen kırışıklık tedavi yöntemine göre;

 • Klinik ücretlendirme politikası,
 • Tedavinin toplamda kaç seans olacağı,
 • Tedaviden hastanın beklentileri

Gibi değişkenler fiyatlandırmada farklılıklar meydana getirecektir. Fiyatlama ile birlikte uygulamayı yapacak olan kişinin profesyonel ve referanslı olmasına da dikkat edilerek 2019 yılı fiyatlarıyla kırışıklıkların estetik açıdan olumsuz etkilerinden en hesaplı koşullarda kurtulmak mümkün olacaktır.