Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve protein gibi bileşenleri derinin orta tabakasına küçük iğneler ile enjekte edilmesini sağlayan yönteme Saç Mezoterapisi adı verilmektedir.

Prof. Dr. Bülent Taştan saç mezoterapisinde, saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve eser elementleri içeren özel serumları direkt olarak saç kökünün yer aldığı derinin orta tabakasına enjekte eder. Ağrısız ve acısız olan bu yöntem ile saç dökülmesinin önüne geçilebileceği gibi, saç hücrelerini besler ve saçların daha canlı olması sağlar.  Uygulamayı gerçekleştirebilmek adına bilgisayara bağlı olan bir cihaz ve 2-4 mm’lik iğneler kullanılır. Bu iğne çeşitleri ile saçın ihtiyacı olan bütün vitaminler acısız, ağrısız ve kolay bir şekilde saç derisine uygulanır.

Saç Mezoterapisi Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç dökülmesi kadın veya erkek herkesin yaşadığı ortak bir sorun olduğundan dolayı, tıbbi olarak her geçen gün farklı yöntemler geliştirilmektedir. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlayabilmek için uygulanan yöntemlerden bir tanesi de Saç Mezoterapisi yöntemidir.  Saç derisinin uygulamaya hazır hale getirilmesi adına öncelikle termoterapi yöntemi uygulanır.

Termoterapi yöntemi ile saç derisi daha yumuşak hale getirilir ve mezoterapi tedavisine hazırlanır. Saçın yapısına, dökülme ve yıpranma orana göre özel karışımlar hazırlanır. Bu karışımların içerisinde minoxidil, vitamin, kan dolaşımını arttırıcı, mineral ve oligo elementler yer alır. Uygulamayı gerçekleştirecek olan uzmanlar hastanın saç yapısına göre karışıma daha farklı ilaçlar ekleyebilir.

Hazırlanan ilaç karışımı uygulama tabancasının içerisine yerleştirilir. Mezoterapi tabancası ile uygulamayı bütün saç derisine daha kolay ve eşit olarak yapabilmek mümkün olmaktadır. Tabancanın içerisine yerleştirilen enjektör ile uygulamaya başlanır. Tabancaya her basıldığında iğne ucu saç derisi ile temas etmekte ve ilaç saç derisine uygulanmaktadır.

Mezoterapi tabancası bilgisayara bağlı olduğundan dolayı, bilgisayar ekranında enjekte edilen ilacın dozu ayarlanabilir. Mezoterapi tabancası dışında uygulama, tabanca kullanılmadan el ile de yapılabilir. Ancak manuel uygulama sırasında ilacın dozunu takip edebilmek ve ilacı bütün saç derisi yüzeyine eşit ölçüde yayabilmek mümkün olmayabilir. Saç Mezoterapisi uygulaması sonrasın da saç köklerinde ilacı uzun süreli tutabilmek adına saç derisine özel bir yağ sürülür. Uygulama sonrasında saçın yıkanmaması ve saça herhangi bir krem ya da yağ sürülmemesi gerekmektedir.

Saç Mezoterapisi Seans Sayısı:

1-Tek seansta bile kişi yarar görür.

2- Seans sayıları haftada 1 yapılır.

3- Çok yoğun dökülmelerde seanslar haftada 2 kez yapılabilir.

4- Mezoterapi, dökülmesi olmayan sadece daha canlı ve parlak saçlar isteyen kişilerde ise 2-3 haftada bir yapılan birkaç seans yeterlidir.

5- Genel olarak 10 seans yeterlidir.

6- Daha sonraki mezoterapi seansları; özellikle erkekler için 1-2 ayda bir yapılan idame tedavileri ile saçlar korunur.

7- Kadınlarda ise dökülmeye neden olan hastalık varsa bunun tedavisiyle birlikte yapılan mezoterapi sonrası idame tedavileri yılda 3-4 kez olsa yeterlidir.

Saç Mezoterapisinin Saç Üzerinde Gösterdiği Etkiler

Saç dökülmesi görsel bir sorun olduğundan dolayı kişilerin psikolojilerini olumsuz olarak etkiler. Bundan dolayı kişiler dökülmeyi durdurabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlayabilmek için uygulanan yöntemlerden bir tanesi de Saç Mezoterapisi yöntemidir.

Saç Mezoterapisi Uygulamasının Etkileri;

Saç Dökülmesini Belirgin Bir Şekilde Durdurur;

Saç dökülmesi kadın ve erkek herkesin yaşadığı ortak bir sorun olduğundan dolayı farklı yaş dönemlerinde ve farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Öncelikle dökülmenin nedeni çok iyi araştırılmalı, dökülmenin kaynağı belirlendikten sonra yapılacak tedaviye karar verilmelidir. Saç Mezoterapisi uygulaması direkt olarak saç köklerini hedef aldığından dolayı, saç dökülmesini yüksek oranda durdurmaktadır.

Saçın Daha Sağlıklı Ve Canlı Olmasını Sağlar;

Saç dökülmesi başlamadan önceki evre, saçın yıpranması ve parlaklığını kaybetmesi olmaktadır. Sağlığını kaybeden saçlar zamanla parlaklığını yitirmeye, kırılmaya ve dökülmeye başlar. Saç Mezoterapisi uygulaması sırasında saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve daha farklı bileşenler saça enjekte edilmekte ve bu yöntem ile saçlar canlılığını ve sağlığını yeniden kazanmaktadır.

Saç Hücrelerini Besler;

Saç dökülmesi yaşanması durumunda yeniden sağlıklı saçların çıkabilmesi adına saç hücrelerinin canlanması ve yenilenmesi gerekir. Saç Mezoterapisi uygulaması ile canlılığı kaybeden hücreleri yeniden canlandırır. Saç üretimi adına yeniden aktif duruma gelen hücreler sağlıklı saç tellerini oluşmasını sağlar.

Saç Mezoterapisi Uygulamasının Etki Süresi Nedir?

Uygulamanın etkisi ve başarılı sonuç elde edilmesi, dökülmenin kaynağına bağlı olarak değişim gösterebilir. Geçici saç dökülmesi sorunu yaşanıyor, saçlar doğum veya kansızlık gibi nedenlere bağlı olarak dökülüyorsa uygulamanın tekrarlanmasına gerek yoktur. Ancak saçlar genetik nedenlere bağlı olarak dökülüyor ve kalıcı dökülme sorunu yaşanıyorsa, Saç Mezoterapisi uygulamasının tekrarlanması gerekebilir. Uygulamanın tekrarlanması durumunda, seanslar yılda 1 kez olmak üzere yapılabilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi sorununun yaşanması durumunda takviye olarak yılda 2-3 kez mezoterapi uygulanabilmektedir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Uygulama, saç dökülmesi sorunu yaşayan kadın, erkek bütün yaş grupları adına uygun olmaktadır. Saç Mezoterapisi ağrısız ve acısız bir uygulama olduğundan dolayı küçük yaş gruplarında olan kişilere de uygulanabilmektedir.

Saç Mezoterapisi Acılı Bir Uygulama mıdır?

Uygulama çok ince yapıda olan iğneler ile yapıldığından dolayı, uygulama esnasında kişiler acı duymazlar. Belirli zaman aralıkları ile bir tabanca yardımıyla yapılan uygulama kişileri acı duymasını engellemektedir. Bundan dolayı mezoterapi uygulaması bütün yaş grupları adına uygun olmaktadır.

MEZOTERAPİDE HANGİ TİP İLAÇLAR KULLANILIR?

Mezoterapide kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. Bu ilaçlar FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayladığı, eczanelerde satılan, çoğu bitkisel ürünlerdir. Önemli olan yapılacak karışımda kullanılan ilaçların farmatolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir.

Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

  • Saç dökülmesi yaşanan bölgelere lokal olarak uygulanabilmesi
  • Saçların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin doğrudan saç köklerine ve saç derisi altına enjekte edilebilmesi
  • Saçların dökülmesinin kısa sürede durdurulabilmesi
  • Saçların daha sağlıklı, daha parlak ve daha canlı görünmesi
  • Uygulamanın yan etkisinin olmaması
  • Uygulama sonucunda yüksek oranda başarı elde edilmesi

Saç Mezoterapisi Tedavisine Ek Olarak Yapılan Tedavi Yöntemleri

Uygulama esnasın kişileri durumuna göre ek tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bu yöntemlere örnek olarak; saç lazeri ve radyo frekans yöntemleri verilebilmektedir. Uygulama sonrasında ilaçlı tedavi yöntemine başvurulabilir.