Aşırı Terleme

Günlük aktivitelerini etkileyecek kadar fazla terleyenler ve bilinen tedavilere yanıt vermeyenler (alüminyum tuzları, terleme önleyici spreyler, vb) Botulinum toksin uygulaması için uygun kişilerdir. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2004 yılında Botulinum toksinin kolaltı aşırı terlemelerinde kullanımını onaylamıştır.
Botulinum toksin çoğunlukla kolaltı, el içi ve ayak tabanı aşırı terlemelerinde kullanılmaktadır. Kolaltı ve el içi uygulama sonuçları ayak tabanına göre daha başarılıdır. Bazı kişiler terlemenin durdurulmasının birtakım sakıncalar yaratacağı endişesindedirler. Ancak tüm vücuttaki ter bezlerinin %2’den daha azının kol altlarında olduğunu düşünürsek terlemenin durdurulmasının sağlık açısından herhangi bir tehlike yaratmadığını görürüz.
Kolaltı için uygulamaya gelmeden 2-3 gün önce tüyler alınmalıdır. Botulinum toksin çok ince iğneler kullanılarak deri içine yapılmaktadır. Yaklaşık 10-15 dakika süren bu uygulamadan 2-4 gün sonra ilacın etkisi başlar ve 2 hafta içinde tam sonuç alınır. İşlem esnasında çok hafif bir acı hissedilebilir. El içi ve ayak tabanı uygulamaları ağrılı olacağından uyuşturucu bir krem kullanmak veya iğneyle o bölgeyi uyuşturmak gerekebilir. Etkinlik süresi 4-8 ay arasında değişmektedir ancak bazı kişilerde daha da uzun sürebilmektedir.
Uygulama sonrası kişi hemen işine dönebilir. İşlem sonrası aynı gün duş alınmamalı, 2-3 gün aşırı egzersiz yapılmamalı, ayrıca sauna ve jakuzi gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.