Çatlak Tedavisi

Çatlak tedavisi ile çatlaklarınızın görünümü hafifletilebilir. Çatlaklar genellikle hızlı kilo alıp vermekten ortaya çıkarlar ve estetik olarak kötü bir görüntüye sebep olurlar. Çatlak oluşumu genellikle alt deride bulunan liflerin zarar görmesinden kaynaklanır. Genellikle kadınlarda çatlaklar daha çok meydana gelir. Ergenlik dönemlerinin sonu ve hamilelik döneminde çatlaklar görülebilir.

Tedavi yöntemleri, çatlakların yapısı, sayısı, özellikleri ve türüne göre seçilmelidir. Piyasada farklı şekillerde uygulanan çokça tedavi yöntemi vardır. İşlem uygulanmadan önce hekim sizi mutlaka detaylı bir şekilde muayene etmelidir.

Tedavi yöntemleri kişiye özel hazırlanmalıdır. Aksi halde işlemlerden maksimum verim alınması mümkün olmaz. İşlemi yapacak kişinin bilgili, tecrübeli olması daha konforlu bir deneyim geçirmenize yardımcı olacaktır. İşlemin yapılacağı yerin steril olmasına özen gösterilmelidir.

Çatlak Tedavisi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çatlak tedavisi olurken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzenli olarak spor yapın. Günlük yarım saat yürüyüş bile sağlığınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Ani kilo alıp vermemeye özen gö
 • Özellikle göğüs, karın, bacak ve bel bölgesinde cildin esnemesini sağlayarak krem, losyon ve yağların kullanılması faydalı olur.
 • Düzenli masaj yaptırmanız halinde, vücudunuzdaki kan dolaşımı artacaktır. Bu durumda çatlak oluşumu en aza inecektir.
 • Bol su tüketin.
 • Dengeli ve düzenli beslenin. Fast food, kızartma gibi yiyecekleri tüketmek yerine, taze, doğal ve sağlıklı gıdalar ile beslenmeye özen gö
 • Çatlak tedavisi için özellikle içeriğinde C, E ve A vitaminleri yoğun olan besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Çatlak Tedavisi için Kullanılan Lazerler Nelerdir?

Çatlak tedavisinde kullanılan lazerler arasında:

 • Icon lazer yöntemi,
 • Karboksiterapi yöntemi,
 • Trombositten zengin plazma yöntemi,
 • Dermaterapi yöntemi,
 • Fraksiyonel lazer yöntemi yer alır.

Çatlak tedavisi için genellikle ilk başvurulan yöntemler arasında ışık tedavileri yer alır. Lazer tedavileri ortalama 5-8 seans sonrasında tedaviye sonuç verir. Lazer işleminin 4 haftada bir tekrar edilmesi gerekir. Bu süre arasında cilt kendini yenilemiş olur.

Çatlak Tedavisi için Kullanılan Lazerle Kaç Seansta Sonuç Alınır?

Çatlak tedavisinde lazerle sonuç alınması için kişinin detaylı analiz edilmesi gerekir. Kişinin:

 • Çatlaklarının durumu,
 • Çatlak derinliği,
 • Kişinin yaşı,
 • Derisinin durumu,
 • Deri özellikleri gibi bir çok özellik seans sayısına etki eder.

Her seans sonrasında deride bir miktar iyileşme meydana gelir. Derideki çatlaklara göre 5-8 seansta sonuç alınabilir.

Çatlak Tedavisi için Kullanılan Kremler Etkili midir?

Çatlak tedavisinde kullanılan kremler piyasada çok farklı tür, özellik ve fiyatlarda satılmaktadır. Bu kremler ciltte bulunan çatlakların giderilme sürecini hızlandırabilir. Çatlak denildiği zaman doğumdan sonra oluşan çatlaklar ya da hızlı kilo alıp vermeye bağlı oluşan çatlaklar anlaşılıyor. Bu çatlaklara stria adı verilmektedir. Strialar için satılan kremler cildin nemlenmesini sağlar. Bu açıdan faydalıdır. Fakat her tip çatlak için kremlerden faydalanmak mümkün değildir. Önemli olan çatlağın türünün belirlenmesi ve bu türe göre uygun bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.

Çatlak Tedavisi için Mezoterapi Uygulaması Yapılması

Çatlak tedavisinde kullanılan mezoterapi yöntemi daha çok yüz ve cilt gençleştirmek amacı ile kullanılmaktadır. Selülit tedavilerinde de başarılı sonuçlar alındığı bilinmektedir. Bu yönteme başlamadan önce lokal anestezik kremlerin kullanılması gerekir. Bu sayede hasta konforu sağlanarak, kişinin acı hissetmesinin önüne geçilmiş olur.

Uygulama ortalama 5 ile 15 dk arasında değişiklik göstermektedir. Kişinin çatlaklarının durumu, derinliği ve cilt özelliği gibi temel etkenler işlemin kaç seans uygulanması gerektiğini belirleyen önemli faktörlerdendir. Genellikle 4 ile 6 seans arasında işlem yapılması yeterli olmaktadır. Özellikle pembe renkli olan yeni çatlakların oluşumunda mezoterapi faydalı bir yöntemdir. Bu uygulama ile birlikte derinin kayıp ettiği esnekliği geri sağlanır. Bu sayede cilt daha genç ve esnek görünür.

Çatlak Tedavisi için İlaç Yöntemlerini Kullanmak

Çatlak tedavisinde ilaç yöntemleri etkili yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kullanılan etkili ilaçlar arasında:

 • Glikolik asit,
 • Tretinoin,
 • C vitamini içeriğine sahip ilaçlar kullanılmaktadır.

Bu etken maddeler cilte oluşan tahribatın giderilmesini sağlar ve cildi besler. İlaç tedavilerine ortalama 3 ay ile 6 ay arasında devam edilmesi gerekir. Tedaviden verim alabilmek için işlemin düzenli uygulanması çok önemlidir. İlaç tedavileri çatlak tedavisinde tek başına kullanılabileceği gibi, farklı yöntemlerle kombin edilerek de kullanılabilirler.

Çatlak Tedavisi için Tretinoin

Çatlak tedavisinde tretinoin kullanarak çatlak başta olmak üzere diğer cilt problemlerine çözüm bulabileceğinizi biliyor muydunuz? Tretinoin adı verilen madde sayesinde ciltte salgılanan kollajen miktarı artar. Kolajen miktarının artması cildin kendini yenilemesine yardımcı olur ve cilt daha genç bir görünüme kavuşur.

Bu tarz ilaçlar genellikle krem ya da jel yapıda satılmaktadır. Problemli olan bölgeye bu krem ya da jelleri uygulayarak tedavi olabilirsiniz. Eğer hamilelik çatlaklarının giderilmesi için bu ilaçları kullanacaksanız, emzirme döneminden sonra bu kremlerin kullanımına başlamak gerekir.

Çatlak Tedavisi için Glikolik Asit Kullanılması

Çatlak tedavisinde glikolik asit kullanarak cildin yüzeyinde düzelme sağlanır. Bu içeriğe sahip olan ürünlerin bir çoğu peeling ürünleridir. Özellikle kimyasal peeling ürünlerinin içinde glikolik asit bulunur. Bu ilaç sıklıkla A vitamini ile beraber kullanılır.  Cilt çatlaklarının giderilmesinde birebirdir.

Asit, C vitamini ile birlikte kullanıldığı zaman ciltte yeni hücre oluşumu tetiklenmiş olur. Cilt çatlakları azalır. Cilt en alt tabakasına kadar beslenir. Ten rengine yakın renkte çatlakları bulunan kişilerin C vitamini kombinasyonu yapması önerilmektedir.

Vücudun diğer yerlerinde oluşmuş olan cilt çatlaklarının tedavisi günümüzde kısmen de olsa lazer ile mümkündür. Kalçalarda bacaklarda yada göğüste olan çatlaklar lazer ile tedavi edilirler ve görünürlükleri ileri derece azaltılır. Sıklıkla tek seansta bazen de 2-3 seansta tedavi sağlanabilir.
Lazer ile çatlak tedavisi uygulaması oldukça kolaydır. Hafif bir lokal anestezi ile lazer uygulaması yapılır. Birkaç haftalık iyileşme dönemi sonrası çatlak genişliği ve derinliği ciddi derecede azalır.
Lazer ile çatlak tedavisinde hem çatlamış ve yırtılmış derinin üst tabakası yenilenir hem de derin dokulardaki dermis yırtıkları tedavi edilmiş olur.

Bazı güzellik merkezlerinde uygulanan mikro dermabrazyon sadece yüzeysel olarak etki eder ve tedavide yetersiz kalır. Lazer ile yapılan çatlak tedavisinin üstünlüğü tartışmasız çok fazladır. Çünkü lazer derin dokuları da etkileyerek derindeki yırtıkların toparlanması için derinlerde hücre üretimini uyarır.

Sonuç olarak lazer ile çatlak tedavisi ile çatlaklarda önemli miktarda toparlanma ve iyileşme sağlanır.