Soğuk lipoliz tedavisi veya dondurma yöntemi ile erkek ve bayanlarda istenmeyen yağların azaltılması şeklinde gerçekleştirilen etkili bir tedavi yöntemidir. Soğuk lipolizde dengeli beslenme ve egzersiz yapılarak kurtulmanın çok zor olduğu bölgelerdeki yağlardan kurtularak fit bir görünüm elde edilebilmektedir.

Modern çağın getirdiği hareketsiz yaşam vücut yağ birikimine sebep olarak tüm erkek ve kadınların ortak sorunu haline geldi. Teknolojinin gelişimi ile bilgisayarlar aracılığıyla oturarak iş yapmanın yaygınlaşması sonrası bel, basen, karın, vb. vücut bölgelerinde istenmeyen yağ şikayetlerinin arttığı ve tek başına dengeli beslenme ve egzersiz programlarının istenmeyen yağlarla mücadele yetersiz kalması alternatif incelme yöntemlerine olan ihtiyacı arttırmaktadır. Soğuk lipoliz uygulaması ile birlikte kilo verme sürecinde en zorlu etki olarak ön plana çıkan istenmeyen bölge yağlarından kurtulmak ve fit bir görünüm elde etmek amacına birkaç seans içinde ulaşmak mümkündür.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz kısaca yağ dondurma uygulaması olarak tanımlanabilir. Vücut içerisinde en zorlu bölgelerde biriken yağların azaltılarak fit bir görünüm kazandırmayı amaçlayan soğuk lipoliz ameliyatsız bir tedavi türüdür. Yoğun iş temposunda uzun egzersiz programlarına vakit ayıramayan ve ameliyatla yapılan yağ aldırma operasyonlarını sıcak karşılamayan herkes için sunan soğuk lipoliz iyi bir alternatiftir.

Vücut yağlarının dondurularak atılmasını amaçlayan soğuk lipoliz uygulaması incelme amaçlı olarak spor ve dengeli beslenme programlarıyla birlikte uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. FDA onaylı soğuk lipoliz tedavisinde deri altındaki yağ hücreleri hedef alınmakta ve kilo verme işlemi sırasında incelmeyi de sağlayarak fazla kilonun etkilerinin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Vücut ideal formunu yakalayarak fit bir görünüm elde etmek isteyen herkes soğuk lipolizden faydalanarak hayalini kurduğu vücut ölçülerine ameliyatsız sahip olabilirler.

Dengeli beslenme ve egzersiz programları zayıflama konusunda yeterli olabilirken incelme konusunda istenen sonuçları verememektedir. Zayıflama döneminde sıkılaşmak ve incelmek için soğuk lipoliz tedavisinden yararlanılması ve tedavi sonrası benimsenen düzenli beslenme kurallarına devam edilmesi halinde elde edilen tedavi sonuçları kalıcı olacaktır.

Soğuk Lipoliz Hangi Bölgelere Uygulanır?

Soğuk lipolizin uygulandığı bölgeler için herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan yağlar için uygulanabilen soğuk lipoliz ile yağ eritmenin en zorlu olduğu bölgelerde mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Soğuk Lipoliz uygulamalarından yararlanılarak;

 • Bel,
 • Basen,
 • Karın,
 • Kalça,
 • Bacak,
 • Doğum sonrası oluşan alt karın,
 • Sırt,
 • Kollar,
 • Vücut yanları

Gibi yağlanmanın oluştuğu en zorlu bölgelerde etkili sonuçlar alınabilmektedir. Dengeli beslenme ve spor ile tek başına yağ yakılmasının zor olduğu ilgili vücut bölgelerinde soğuk lipoliz uygulanarak yağlanma durumuna bağlı olarak birkaç seans sonrasında istenilen görünüme kavuşmak mümkündür.

Soğuk Lipoliz bölgesel incelme ve sıkılaşma sağlayan bir tedavi yöntemidir. Yukarıda belirtilen bölgelerde biriken yağların eritilmesi için uzun süreçli tedavi ve egzersiz programları gerekirken bu kadar zamanı olmayan herkes soğuk lipoliz ile ilgili bölgelerde biriken yağlarından tamamen kurtulabilirler.

Soğuk Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Soğuk Lipoliz tedavisinin uygulanışı iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Her insanın farklı bir metabolizmaya sahip olması sebebiyle soğuk lipoliz tedavisinden yararlanmak isteyen şikayet sahipleri ile uygulamayı gerçekleştirecek uzman tanışma muayenesinde bir araya gelerek şikayet sahibi metabolizması ve yaşam alışkanlıkları doğrultusunda en uygun uygulama yönteminin belirlenmesi için tedavi planını hazırlarlar. Seans sayısı ve tek seansta birden fazla özelleştirilmiş soğuk lipoliz uygulamalarını içerebilen ilgili süreçte hasta metabolizması, yaşı, cinsiyeti ve yaşam standartları göz önünde bulundurularak en etkili sonuç alınacak tedavi planı hazırlanır.

Hazırlanan tedavi planı doğrultusunda soğuk lipoz uygulaması için planlanan seanslara istenilen bölgelerde gerçekleştirilen uygulamaları içerecek şekilde başlanır. Uygulama bölgeleri ısı yavaş yavaş düşürülerek -10 dereceye kadar 1 saat süreyle soğutulur. Bir saat süren uygulama ile yağlanma gözlemlenen bölgelerde yer alan yağ hücreleri kristalize olarak ölür. Yağ hücrelerinin apopitoza (canlılığını kaybetmesi) uğraması vücut incelmesi ve sıkılaşmayı sağlayarak kilo kaybı kaynaklı çökme ve sarkma gibi etkilerin gözlenmesini önler.

Soğuk Lipoliz Nasıl Etki Eder?

Soğuk lipolizin etki mekanizması yağ hücrelerinin apopitoza edilebilmesi ile etkinleşmektedir. Soğuk lipolizde kullanılan özel cihazın etkisi ile -10 dereceye kadar soğutularak 1 saat bekletilen yağ hücreleri geri dönüşsüz kayba uğratılarak herhangi bir kimyasal veya cerrahi müdahaleye gerek duyulmaksızın bölgeden uzaklaştırılır.

İşlem sırasında gerçekleştirilen ani sıcaklık değişimleri yağ hücrelerini öldürmenin yanında vücut sıkılaşmasına da katkı sağlayarak yağ kaybı sonrası ilgili bölgelerin çökme sorunu ile karşılaşmasının önüne geçilmektedir.

Gerek yağ hücrelerinin öldürülerek doğal yollardan atılmasını sağlayan, gerek vücut sıkılaşmasına yardımcı olan etkileri sebebiyle soğuk lipoliz uygulaması yerleşmiş yağ dokularında kalıcı azalma sağlamaktadır. Steril, güvenilir ve ehil uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ilgili uygulama ile herhangi bir komplikasyonla karşılaşmadan vücut yağlarından kalıcı olarak kurtulmak ve vücudu sıkılaştırmak kolay bir şekilde mümkün hale gelmektedir.

Soğuk Lipoliz İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Soğuk lipoliz ile kilo vermek sınırlı kilo fazlası olan hastaları memnun edecek düzeyde gerçekleşmektedir. Soğuk Lipoliz uygulaması hedeflenen bölgede zayıflama gerçekleştirebilen bir bölgesel zayıflama yöntemidir. İki ila 3 kilo fazlası olan hastalarda bölgesel olarak gerçekleşen incelme sebepli kilo kayıpları yeterli olabilirken kilo fazlası daha fazla olan hastalar için soğuk lipolizle birlikte;

 • Dengeli beslenme programları,
 • Egzersiz programları

Desteği alınarak hem zayıflama hem bölgesel incelme operasyonları birlikte yürütülerek istenilen vücut ölçülerine ulaşılabilmektedir. İstenilen vücut ölçülerine ulaşmak için tek başına dengeli beslenme ve egzersiz programlarının yeterli olmayacağı gibi fazla kilonun bulunduğu durumlarda tek başına soğuk lipoliz de istenilen etkiyi sağlamayacaktır.

 • Vücudunuzun belirli bölgelerinde bulunan yağları yaptığınız dengeli beslenme ve egzersizler sonrasında bile eritemediyseniz,
 • İlgili yağlardan kurtulmak için doğal yöntemlerin dışına çıkmak istemiyorsanız,
 • Yoğun iş temposundan uzun süreçli bölgesel incelme tedavilerine vakit ayıramıyorsanız

Soğuk Lipoliz ile doğal yollardan en kısa sürede zorlu yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Soğuk Lipoliz Kimlere Uygulanabilir?

Soğuk lipolizden faydalanabilecek kişiler bazı özel durumlara ve hastalıklara sahip kişilerin dışında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Gebelik döneminde bulunan kadınlarla birlikte;

 • Mide fıtığı hastalarına,
 • Soğuk alerjisi olanlara,
 • Böbrek ve karaciğer hastalarına,
 • Sedef hastalarına,
 • Emzirme döneminde bulunanlara,
 • Kalp pili kullanan kalp hastalarına,
 • Kan protein seviyesi düşük kişilere,
 • Raynaud sendromu olan kişilere

Soğuk Lipoliz uygulanmamaktadır. Soğuk Lipoliz tedavisi uygulanabilmesi için ayrıca 18 yaşının doldurulmuş olması gereklidir.

Soğuk Lipoliz Ne Zaman Etki Eder?

Soğuk lipolizin etki etme süresi ilk seans sonu için tanımlanan ilk iki hafta olarak gerçekleşmektedir. 4 ila 12 hafta sonunda ise ikinci seansın da uygulanmasının etkisi ile birlikte istenen sonuçlar net olarak elde edilebilecektir.

Soğuk Lipoliz Yan Etkileri Nelerdir?

Soğuk lipolizin yan etkileri hasta hassasiyetine bağlı olarak nadir görülen bir takım lokal komplikasyonları içerir. FDA onaylı tedavi yöntemi olan soğuk lipolizde nadiren de olsa bazı hastalarda geçici olarak;

 • İshal,
 • Kaşıntı,
 • Ağrı,
 • Kramp,
 • Kızarıklık,
 • Kaslarda sertleşme
 • Yapılan bölgede su toplaması (soğuk yanığı)

Yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Vakumlu olarak uygulanan soğuk lipolizde ise uygulama bölgelerinde morarma gözlemlenebilmektedir.

Soğuk Lipoliz Zararları Nelerdir?

Soğuk lipolizin zararları FDA onaylı tedavi yöntemi olması sebebiyle bulunmamaktadır. Uygulama sırasında gözlemlenen uyuşukluk ve kızarıklık dışında soğuk lipoliz tedavisinin vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Soğuk Lipoliz Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Soğuk lipolizin öncesinde dikkat edilecekler şikayet sahiplerinin uygulamaya çok aç veya aşırı tok olarak gelmemeleridir. Uygulama öncesinde;

 • 1 saatlik yürüyüş yapmak,
 • Bol su içmek

Seans sırasında metabolizmayı hızlandırarak seansın verimini artıracaktır.

Soğuk Lipoliz Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Soğuk lipolizden sonra dikkat edilecekler kişinin fiziksel sistemi ve beslenme alışkanlıkları ile ilgilidir. Uygulama ardından aşırı efor sarf ettirecek fiziksel aktivitelerden ve ağır egzersizlerden kaçınmanın yanında;

 • Daha az tuz tüketilmesine,
 • Günde en az 2,5 litre su tüketilmesine

Dikkat edilmesi gereklidir. Tuz tüketiminin su kilolarına neden olduğu ve su tüketiminin yağların daha hızlı atılmasına katkı sağladığı düşünüldüğünde soğuk lipoliz sonrası yeniden ilgili bölgelerde yağlanma yaşamak istemeyen herkes uygulama sonrası dikkat edilmesi istenen hususlara uymaya özen göstermelidir.

Soğuk Lipoliz Kalıcı Mı?

Soğuk lipoliz etkilerinin kalıcılığı beslenme programlarına uyulmasına bağlıdır. Uygulama sonrasında dikkat edileceklerin yanında dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmesi halinde soğuk lipoliz ile elde eden vücut incelmesi ve sıkılığı etkileri kalıcı olacaktır. Beslenme kurallarına uyulmaması ve aşırı kalori alımına devam edilerek hareketsiz yaşam sürdürülmesi halinde yeniden vücutta yağlanma gerçekleşecek ve soğuk lipoliz ile elde edilen sonuçlar kaybolacaktır.

Soğuk Lipoliz Sonrası Gündelik Hayata Ne Zaman Dönülür?

Soğuk lipolizin ardından normal hayata dönüş süresi dikkat edilmesi gereken hususlar atlanılmadan hemen seans sonrasıdır. Seans ardından gündelik ve sosyal hayata kalındığı yerden devam edilerek soğuk lipoliz kaynaklı herhangi bir zaman kaybı yaşanmamaktadır.

Soğuk Lipoliz sonrasında gündelik yaşama dönerken seans sonrası ilk birkaç haftada aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınmak gereklidir. İlgili aktivitelere ağır sporlar da dahil olup tedavinin etkilerinin gözlenmesi ardından alışkanlıkların tamamına devam edilebilir.

Soğuk Lipoliz İle Ne Oranda Yağ Kaybı Sağlanır?

Soğuk lipolizle elde edilen yağ kaybı oranı kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeden bölgeye göre değişmektedir. Ortalama olarak elde edilen sonuçlara göre ise soğuk lipolizle %20 ila %25 arasında yağ kaybı yaşanmaktadır.

Soğuk Lipoliz Kaç Seans Uygulanır?

Soğuk Lipoliz uygulaması seans sayısı uygulama bölgesi, kişinin beklentileri ve beden ölçüsü gibi değişkenlere göre farklılık gösterebilmektedir. Kimi uygulamalarda tek seanslık soğuk lipoliz uygulaması yeterli olurken kimi durumlarda 3 seansa kadar çıkabilmektedir.

Soğuk Lipoliz Seansları Ne Kadar Sürer?

Soğuk lipolizin seans süresi tek bölge için 1 saat olacaktır.

Soğuk Lipoliz Seans Aralıkları Ne Kadar?

Soğuk lipolizin seanslarının arası 4-6 haftadır. Seans ardından ölümü gerçekleşen yağ hücrelerinin vücuttan tamamen atılması ardından hastanın durumuna göre gerçekleştirilebilen seanslar için yağ hücrelerinin vücuttan tamamen atıldığı 4-6 hafta sonrası diğer seans uygulanmaktadır. 3 seanslık bir soğuk lipoliz tedavisinde;

 • Birinci ile ikinci seans arası 4-6 hafta,
 • İkinci seans ile üçüncü seans arası 4-6 hafta

Olmak üzere toplamda yaklaşık 3-4 ay gibi bir tedavi süreci gerçekleşmektedir.

Soğuk Lipoliz Fiyatları 2019

2019 yılı soğuk lipoliz uygulamasının ücreti hasta ile uygulamayı gerçekleştirecek uzmanın ilk tanışma muayenesinde hazırlanan tedavi planına göre belirlenmektedir. Hastanın beden ölçüsü, istediği uygulama bölgeleri, cinsiyeti ve toplam seans sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak uygulama fiyatı farklılık göstermektedir.